Ważną częścią naszej działalności jest diagnostyka ultrasonograficzna. Nasza przychodnia dysponuje bardzo wysokiej klasy sprzętem ultrasonograficznym.
Lekarze POZ wykonują badania USG jamy brzusznej i tarczycy.
Badania USG układu kostno ? szkieletowego specjalista ortopeda ? traumatolog lek.med. Artur Gap.
Inne rodzaje badań USG (np. USG piersi, USG transrektalne prostaty) lek. med. radiolog Marek Boba.
Prosimy o odpowiednie przygotowanie się do badań USG.
Badanie USG jamy brzusznej (sposób przygotowania się do badania):
2 dni przed planowanym badaniem nie należy spożywać pokarmów wzdymających
na badanie należy zgłosić się na czczo (6 godzin wcześniej nic nie jeść)
wypić 1 litr płynów niegazowanych (2 godziny przed badaniem) i zgłosić się do badania z pełnym pęcherzem
w dniu badania nie palić papierosów
nie pić napojów gazowanych
Przez 3 dni przed badaniem można zażyć ESPUMISAN w kapsułkach (3x po 2 kapsułki po jedzeniu, a rano w dniu badania dodatkowo 2 kapsułki. ESPUMISAN jest dostępny bez recepty.)
24-godzinna rejestracja ekg metodą Holtera
Rutynowo wykonywany zapis EKG pozwala na chwilową rejestrację czynności elektrycznej serca (EKG), natomiast metoda Holtera pozwala na wielogodzinną rejestrację EKG w warunkach nieskrępowanej aktywności badanego.
Pacjenci zainteresowani tym badaniem mogą zasięgnąć informacji u lekarza. Zapisy na te badania prowadzą pielęgniarki w pokoju zabiegowym 25, gdzie można też uzyskać szczegółowe informacje dotyczące użytkowania aparatu
24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego metodą Holtera, polega na całodobowym monitorowaniu ciśnienia tętniczego. Pomiary wykonywane są co 30 minut podczas dnia oraz co 2 godziny w nocy – niezależnie od pacjenta.
Badanie to służy do wykrywania nadciśnienia, pozwala również rozpoznać tzw. nadciśnienie białego fartucha czyli wzrost wartości ciśnienia jedynie podczas pomiaru w gabinecie lekarskim, ocenia też skuteczność leczenia nadciśnienia. Przez cały czas na jednym ramieniu założony jest mankiet do pomiaru ciśnienia połączony z rejestratorem wielkości walkmena noszonym na pasku, który posiada automatyczną pompę i jest zasilany za pomocą baterii.
W dniu badania pacjenci przyjmujący na stałe leki powinni przyjąć codzienną dawkę – chyba, że lekarz kierujący na badanie zdecyduje inaczej.